Krzysiek_2:
To jest najprawdopodobniej drugi zestaw rzeźb Kargula i Pawlaka, ustawionych przed lubomierskim muzeum. Pojawił się tam najpewniej wiosną lub na początku lata 2002 r. Wcześniejsza para stała od momentu założenia muzeum (1995) przynajmniej do marca 2002 r. (9 marca 2002 r. zrobiłem zdjęcie wejścia do muzeum; nie było wtedy już figury Kargula). Ze zdjęć umieszczonych na naszym portalu wynika, że ta druga ...
Mars Wawrzyn:
"Wtorek, 19 lipca 1765<br/> <br/> W Mojeszu Dolnym i kilku kolejnych wioskach jechało się ciągle wijącą się doliną, pomiędzy już to bliższymi, już bardziej oddalonymi, już to stromszymi, już łagodniejszymi zboczami. Dolina i same owe zbocza były w tych rozciągniętych wioskach pełne drzew owocowych, z których część pięknie owocowała, pomiędzy wioskami jednak przeplatały się one z łąkami, ...
Notgeldy były pieniędzmi zastępczymi. Wydawane były na początku XX wieku przed, w czasie i po I Wojnie Światowej w Niemczech i Austrii. Najczęściej wydawane były w formie banknotów, ale zdarzały się też monety. Prawo emisji miały banki centralne, ale także gminy, magistraty, tarostwa, banki prywatne a także zwykłe przedsiębiorstwa prywatne. Te wleńskie pochodza z okresu hiperinflacji 1919-1925.
Seria z Brzozą
Zdjęcie nr 1
Zdjęcie nr 2
Zdjęcie nr 3
25 Pfenig - rewers
1 Marka. Przedstawia Fryderyka Wielkiego, który ku swojemu niezadowoleniu musiał zatrzymać się we Wleniu z powodu awarii koła.
1,50 Marki. Widok przedstawia walkę Kozaków z Wojskami Napoleońskimi w 1813 roku, w czasie której miasto doszczętnie spłonęło.
Zdjęcie nr 4
Zdjęcie nr 5
Zdjęcie nr 6
25 Marek. Widok przedstawia niemieckie wyobrażenie Wlenia w XI wieku. Ten co siedzi to zapewne ktoś z Czedliczów.
50 Marek. Przedstawia Henryka Brodatego, Zamek Lenno oraz Świętą Jadwigę Śląską.
75 Marek. Może ktoś przetłumaczy co to przedstawia.